Kamuoyu Duyurusu

29 Haziran 2018

Binlerce yıllık tarihinde birçok devletler, altı asır Cihana hükmeden Osmanlı İmparatorluğunu, Anadolu topraklarında Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi kuran milletimiz, devlet ve yönetim sisteminde de zaman zaman değişiklikler/yenilikler yapmıştır. Tek partiden çok partili döneme geçilmiş, zaman zaman demokrasimiz direkt darbeler veya dolaylı müdahalelerle kesintiye uğramış, maddi ve manevi olarak büyük bedeller ödeyerek çok partili parlamenter sistem yürütülmeye çalışılmış, 28 Şubat sürecinde milletimiz ve özellikle inançlı kesim demokrasi dışı çeşitli baskılara maruz bırakılmış, gerek dernek/vakıf gibi sivil toplum örgütleri, gerekse inanç, eğitim, ticaret vb. sosyal hayatın her alanında çeşitli baskılarla karşılaşmıştır. En son 15 Temmuz hain saldırısıyla karşı karşıya kalmış, devletimizin ve milletimizin bekasına yönelik saldırıları ve tehditlerin ortadan kaldırılması için 15 Temmuz hain kalkışması, sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, canını ortaya koyarak ve kutlu davada yanında durarak gazi ve şehitlerimizle birlikte aziz milletimizin direnişiyle bertaraf edilmiştir.
Devletimiz ve milletimizin bekasına yönelik saldırı ve tehditlerin ortadan kaldırılması; sanayi, ekonomi, kültür, sanat, sağlık, teknoloji vb. tüm alanlarda güçlü ve kendine yeterli olabilen, demokrasisi güçlenmiş, insan hakları ve özgürlükleri gelişmiş, istikrarlı bir yönetim sistemi ve güçlü meclis yapısıyla yeni Türkiye’nin inşası amacıyla Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi milletimizce kabul edilmiş ve yeni sisteme göre Cumhurbaşkanı ve yeni meclis seçimleri 24 Haziran 2018 tarihinde, halkımızın rekor katılımı ile herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan demokratik ortamda gerçekleşmiş, Cumhurbaşkanımız ve milletvekilleri belirlenmiştir. Seçimin milletimiz ve devletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
Seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte terörle mücadele, ülke güvenli ve huzurun sağlanması, ekonomi ve özgürlüklerin geliştirilmesi, birlik ve beraberliğimizin güçlendirilmesi hususunda, başta TBMM olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın üzerine düşen görev sorumluluğu en güzel şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır.
Devletimizin temsilcisi Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yeni kurulacak hükümete; bölgemizde ve dünyada söz sahibi, güçlü ve demokratik Türkiye’nin inşasına, 2023, 2053, 2073 hedeflerine, birlik ve beraberliğimizin korunması, ülkemizin huzur ve istikrarı, mazlumların kurtuluşu, islâm aleminin birlik ve beraberliğinin sağlanması, dünya barışına katkı sağlanmasına yönelik çalışmalarında başarılar diliyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.