Dünya Barışı için Zeytindalı Harekâtını Destekliyoruz

7 Mart 2018

Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca devletimizin bekasına, milletimizin birlik ve dirliğine, vatanımızın bütünlüğüne yönelik olarak tehditler oluşturan, PKK/KCK/PYDYPG, DEAŞ vb. terörist gruplar ve bunların gizli açık destekleyicilerinden kaynaklanan tehditlerin ortadan kaldırılması, Suriye’deki zulüm ve vahşetten kaçarak milletimize sığınan milyonlarca Suriyelenin kendi ülkelerine dönüp güven içinde yaşayabilecekleri bir ortamın sağlanması, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Cumhurbaşkanımız ve Hükümetin kararlı duruşuyla, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYDYPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için, güvenlik güçlerimiz ve askerlerimizce canları pahasına, her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterilmesi takdirle karşılanmaktadır.

Sınırlarımızın güvenliğinin sağlanması, bölgede istikrar ve barışın yeniden tesisi, sadece devletimizin bekası, milletimizin huzur ve güvenliği, vatanımızın bütünlüğü için değil, aynı zamanda bu bölge ile birlikte Avrupa kıtası ve tüm dünyanın daha yaşanılabilir hale gelmesine, dünya barışına da katkı sağlayacaktır.

Harekâtta görev alan asker, polis, güvenlik-istihbarat personeli ile diğer görevlilerimizi canı gönülden destekliyor ve Allah’tan (c.c.) üstün başarı ve zafer temenni ediyoruz.

Zeytin Dalı Harekâtı, Fırat Kalkanı ve diğer terörle mücadele harekâtında şehâdet şerbeti içen kahramanlarımıza rahmet, ailelerine, yakınlarına, sevenlerine ve milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur